| Product Code | C11CL59501 |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| ISO Print Speed | Black: 11 ISO ppm1 Colour: 6 ISO ppm1 |
| Borderless Printing | 4x6", 100x148 mm, 3.5x5" |
| Minimum Ink Droplet Size | As small as 3.3 picoliters |
| Ink | |
|---|---|
| Ink Type | EcoTank Ink Bottles |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Ink Configuration | 4 individual ink bottles |
| General | |
|---|---|
| Server Systems | Windows Server® 2008, 2008 R2, 2012, 2012 R2 or later4 |
| Temperature | Operating: 10° to 35° C Storage: -20° to 40° C |
| Dimensions | Printing: 375 mm x 564 mm x 251 mm (W x D x H) Storage: 375 mm x 317 mm x 224 mm (W x D x H) |
| Weight | 5.5 kg |
| Copy | |
| ISO Copy Speed | Black: 8.7 ISO ppm5 Colour: 4.3 ISO ppm5 |
| Copy Quantity | 1-99 (PC-free) |
| Maximum Copy Size | A4 |
| Scan | |
| Scanner Type | Colour flatbed / ADF |
| Automatic Document Feeder (ADF) Capacity | 30 sheets |
| Photoelectric Device | CIS photo sensor |
| Optical (Hardware) Resolution | 1,200 x 2,400 dpi |
| Maximum Resolution | 9,600 dpi interpolated |
| Colour Bit Depth | 48-bit colour input / 24-bit colour output |
| Scan Features | Mopria® Scan, scan to PC, scan to email |
| Fax | |
| Fax Settings | Black & White and Colour |
| Fax Speed | Up to 33.6 Kbps – as fast as 3 sec per page |
| Memory | Up to 100 pages |
| Speed Dials | 100 (max.) |
| PC Fax | Yes |
| Connectivity | |
| Mobile Printing Solutions | |
| Epson Connect Solutions | Epson Smart Panel app (iOS®, Android®), Epson Remote Print |
| Other | Apple® AirPrint®, Mopria® Print Service |
| Paper Handling | |
| Paper Sizes | 3.5" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 8.5" x 11", 8.5" x 14", A4, A6, half letter, legal, executive |
| PC-Free Paper Support | Plain (letter, 8.5" x 14", A4), Photo (4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", letter, A4) |
| Maximum Paper Sizes | 8.5" x 14" |
| Envelope Types | No. 10 |
| Input Paper Capacity | 100 sheets (rear feed) |
| Printer Details | |
| Display | 1.44" colour LCD |
| Printer Language | ESC/P-R |
| Duty Cycle | Up to 500 pages recommended / max 3,000 pages per month7 |
| Power | |
| Rated Voltage | AC 100 – 240V Universal (Automatic) |
| Rated Frequency | 50 – 60 Hz |
| Power Consumption | Approx. 12 W ISO 24712 (Standalone copy printing) Approx. 0.1 W (Power off) |
| Warranty | ||
|---|---|---|
| Standard | 12 months return to base | |
| What's In The Box | |
| Usage Conditions | |
- Some applications and/or functions may not be supported under Mac OS X.
- Only printing and scanning are supported under Windows Server OS.
View or Download additional information
Find drivers, manuals and product setup for EcoTank ET-4900.
Go to Material Safety Data Sheets| Printer | |
| Product Name | EcoTank ET-4900 |
| Product Code | C11CL59501 |
| Ink | |
| General | |
| Weight | 5.5 kg |
| Copy | |
| Maximum Copy Size | A4 |
| Scan | |
| Fax | |
| Memory | Up to 100 pages |
| Speed Dials | 100 (max.) |
| PC Fax | Yes |
| Connectivity | |
| Paper Handling | |
| Envelope Types | No. 10 |
| Printer Details | |
| Display | 1.44" colour LCD |
| Printer Language | ESC/P-R |
| Power | |