Product Code: C11CH67502
(Epson Global Code: C11CH67502)
Cartridge printers | WorkForce for small office
Powered by PrecisionCore®, Heat-Free Technology the WorkForce WF-7845 all-in-one printer quickly produces high quality prints up to A3+ (13" x 19") and scans up to A3 (11" x 17"). A versatile inkjet, it features a 550-sheet capacity, dual trays, plus a rear feed for specialty paper, ensuring added productivity for any office. It also includes auto 2-sided print, copy, scan and fax, plus a 50-page Auto Document Feeder. Use the 4.3" colour touchscreen for easy navigation and control. Featuring the ultimate in wired and wireless networking, the WF-7845 makes it easy to print from tablets and smartphones1, and includes Wi-Fi Direct®, Ethernet.
KEY FEATURES
  • High Quality – borderless prints up to A3
  • Auto 2-Sided Print, Copy, Scan and Fax – plus 50-page Auto Document Feeder
  • Easy Navigation and Control – intuitive 4.3" colour touchscreen
  • Large Scans – easily scan up to A3 (11" x 17") with 2-sided Auto Document Feeder